Zaha

Battle Ground’s Laurel Zaha competes during the state WAHSET meet in Moses Lake. 

Battle Ground High School

Top 10 results for the Battle Ground Equestrian Club from their third meet. The meet was held April 25, 26, 27 and 28 in Elma. 

 

Bailey Anderson

3rd: Steer Daubing

 

Ellie Ballensky

1st: Reining

4th: In-Hand Trail

5th: Trail

5th: Stock Seat Equitation

7th: Showmanship

 

Hallye Byford

8th: Reining

 

Taylre Byford

4th: In-Hand Trail

6th: Pole Bending

7th: Figure 8

 

Julia Sadewasser

3rd: Individual Flags

8th: Barrels

 

Ashley Venneri

1st: Barrels

3rd: Figure 8

7th: Pole Bending

8th: Individual Flags

 

Laurel Zaha

10th: Pole Bending

 

Team Events

Canadian Flags

3rd: Team A (Emma Massie, Julia Sadewasser, Ashley Venneri, Laurel Zaha)

 

Freestyle Fours Drill Team

2nd: Team A (Ellie Ballensky, Hallye Byford, Taylre Byford, Ashlynn Slechta)

 

In-Hand Obstacle Relay 

3rd: Team A (Ellie Ballensky, Hallye Byford, Taylre Byford, Ashlynn Slechta)

 

Team Sorting

1st: Team D (Julia Sadewasser and Laurel Zaha)

2nd: Team C (Ellie Ballensky and Hallye Byford)

4th: Team A (Taylre Byford and Ashley Statham)

7th: Team E (Bailey Anderson and Ashlynn Slechta)

 

Two Man Birangle 

2nd: Team A (Taylre Byford and Ashley Statham)

 

Working Pairs

7th: Team A (Hallye Byford and Taylre Byford)

 

State qualifiers & season medalists

Bailey Anderson:

Bronze Medalist Steer Daubing for the 2019 Season

1st Alternate for State in

Individual Flags

2019 Hi-Point Buckle Winner for Cow Events

 

Ellie Ballensky:

Gold Medalist Reining for the 2019 Season

2nd Alternate for State in In-Hand Trail & Trail Equitation

 

Taylre Byford:

State Qualifier for Pole Bending for the 2019 Season

 

Emma Massie:

1st Alternate for Barrels for the 2019 Season

 

Julia Sadewasser:

Silver Medalist Barrels for the 2019 Season

Bronze Medalist Individual Flags for the 2019 Season

State Qualifier for Pole Bending for the 2019 Season

State Qualifier for Figure 8 for the 2019 Season

 

Ashley Venneri:

Gold Medalist Barrels for the 2019 Season

Silver Medalist Figure 8 for the 2019 Season

3rd Alternate for Individual Flags for the 2019 Season

2019 Reserve Hi-Point Winner for Gaming Events

 

State qualifying team events 

Canadian Flags

Bronze Medal: Team A (Emma Massie, Julia Sadewasser, Ashley Venneri, Laurel Zaha)

 

Freestyle Fours

Bronze Medal: Team A (Ellie Ballensky, Hallye Byford, Taylre Byford, Ashlynn Slechta)

 

In-Hand Obstacle Relay 

Silver Medal: Team A (Ellie Ballensky, Hallye Byford, Taylre Byford, Ashlynn Slechta)

 

Team Sorting

Gold Medal: Team C (Ellie Ballensky and Hallye Byford)

Silver Medal: Team D (Julia Sadewasser and Laurel Zaha)

 

Two Man Birangle

Gold Medal: Team A (Taylre Byford and Ashley Statham)

Bronze Medal: Team C (Julia Sadewasser & Ashley Venneri)

 

Alternates

Team Sorting

1st Alternate: Team E (Bailey Anderson and Ashlynn Slechta)

2nd Alternate: Team B (Emma Massie and Ashley Venneri)

3rd Alternate: Team A (Taylre Byford and Ashley Statham)

 

Two Man Birangle

1st Alternate: Team D (Emma Massie and Laurel Zaha)

 

Working Pairs

1st Alternate: Team A (Hallye Byford and Taylre Byford)

 

2019 WAHSET state results 

Event was held in Moses Lake May 16, 17, 18 and 19. 

 

Ashley Venneri

6th Barrels Regionals Qualifier

 

Team Events:

Freestyle Fours Drill

8th: Team A (Ellie Ballensky, Hallye Byford, Taylre Byford and Ashlynn Slechta) - 3rd Alternate for Regionals

 

Team Sorting

5th: Team C (Ellie Ballensky and Hallye Byford) - Regionals Qualifier

6th: Team D (Julia Sadewasser and Laurel Zaha) -1st Alternate for Regionals

 

Hockinson High School

Top 10 results for the Hockinson High School Equestrian club from Meet 2 April 18-21

 

Briar Abbot

2nd: Reining

2nd: Showmanship

6th: Stock Seat Equitation

6th: Pole Bending

 

Hayden Beyer

4th: In Hand Trail

 

Gwen Bruck

5th: Dressage

2nd: Hunt Seat Over Fences

10th: Showmanship

 

Kaylin Coles

2nd: Dressage

1st: Trail Equitation

3rd: Reining

5th: Stock Seat Equitation

1st: Working Rancher

 

Anna DeRoos

9th: Reining

 

Linnea Fraki

9th: Barrels

 

Georgia Jensen

6th: In Hand Trail

1st: Barrels

1st: Pole Bending

 

Emily Nadal

2nd: Barrels

9th: Figure 8

 

Justin Packer

7th: Showmanship

 

Stina Tapio

4th: Trail Equitation

1st: Reining

3rd: Working Rancher

2nd: Steer Daubing

 

Mackenzie Taylor

1st: Steer Daubing

4th: Barrels

3rd: Figure 8

7th: Pole Bending

 

Lauren Tedsen

4th: In Hand Trail

 

Emma Uusitalo

3rd: Break-Away Roping

 

Emma Watson

9th: Individual Flags

 

Team Events

Canadian Flag Race

3rd: (Briar Abbot, Linnea Fraki, Mackenzie Taylor, Emma Uusitalo)

7th: (Gwen Bruck, Georgia Jensen, Maggie Skinner, Stina Tapio)

 

Freestyle 6+

2nd: (Briar Abbot, Hayden Beyer, Gwen Bruck, Anna DeRoos, Emily Livingston, Emily Nadal, Maggie Skinner, Mackenzie Taylor, Emma Uusitalo, Emma Watson)

 

In-Hand Obstacle Relay

2nd: (Briar Abbot, Gwen Bruck, Kaylin Coles, Justin Packer)

7th: (Hayden Beyer, Anna DeRoos, Emily Livingston, Lauren Tedsen)

 

Team Sorting

5th: (Gwen Bruck, Emily Nadal)

8th: (Kaylin Coles, Georgia Jensen)

 

Two Man Birangle

1st: (Linnea Fraki, Mackenzie Taylor)

5th: (Gwen Bruck, Emily Livingston)

3rd: (Briar Abbot, Georgia Jensen)

 

Working Pairs

1st: (Briar Abbot, Kaylin Coles)

4th: (Gwen Bruck, Lauren Tedsen)

10th: (Hayden Beyer, Justin Packer)

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.